VI. 16.
Egy frissítést ez is megér: a Fidesz - azonosulása egyértelmű kifejezéseként - hivatalos honlapján kommentár nélkül hozta Németh Szilárd ótvaros handabandáját...
Aki még most sem fogja föl, hogy a Fidesz tökéletesen amorális, a szó polgári demokratikus értelmében pártnak sem nevezhető sajátos szervezet, azon aligha lehet segíteni...
VI. 16.
Németh Szilárd, irodalom- és apostol-rajongó, Orbánért imádkoztató fideszes országgyűlési képviselő, Csepel polgármestere (hány ilyen alakot választottak meg a 2010-es zemberek?!):
"...már bent a teremben közölte, hogy a tüntetést szervező Vadai Ágnesnek két Nyirő József- és egy Radnóti-kötetet fog ajándékozni, hogy a politikus megismerhesse az erdélyi író műveit. Vadai Ágnes korábbi szerepére utalva érdemes megemlíteni, hogy egyike volt azoknak, akik a Parlamentben leszavazták a kettős állampolgárságról szóló törvényt."
Fráter Olivér, történész
"... arról beszélt, hogy Nyirő József nem volt háborús bűnös, még csak vádat sem emeltek ellene. A történészi kutatások szerint az író nem vállalt tevőleges szerepet egyik diktatúrában sem. Életének utolsó éveit Madridban töltötte, mert ott talált menedéket.
(Hogy Hitlert dicsőítette, hogy Szálasi "parlamentjében" megszavazta Bajcsy-Zsilinszky meggyilkolását, az nyilván semmiség; antiszemita kirohanásai szót sem érdemelnek - mert még nem jött el az ideje annak, hogy nyíltan ünnepelni lehessen... És Madrid... annak idején minden demokrata ott talált menedéket...)
Takaró Mihály irodalomtörténész
"... arról szólt, hogy a magyar irodalmi kánont helyre kell állítani, mert a kommunista időszak alatt jóformán az egész erdélyi irodalmat kizárták a magyar kultúrából ideológiai okokból. Nyirő József megítélése a maga korában pozitív volt, kortársai a baloldaltól a jobboldalig nagyra értékelték műveit. Az erdélyi írót nemcsak székely apostolnak, hanem a székelyek Mikszáthjának is nevezték; miként Mikszáth Kálmán a palócokat, úgy Nyirő a székelyeket ismertette meg a világgal.
Az irodalomtörténész az író szélsőjobboldali múltjára utalva emlékeztetett rá, hogy a magyar irodalom számos alakját száműzhetnék a jeles írók sorából, ha bizonyos közéleti szerepvállalásukat vennék alapul. Egy ideig a kommunista eszmével rokonszenvezett József Attila, Babits Mihály vagy Kosztolányi Dezső, mégis kiváló költőkként tartjuk őket számon.
Ide vonatkozó kérdés, hogy Nyirő miért nem hagyta ott a parlamentet 1944-ben? Erre Takaró Mihály azt felelte: Nyirő esküt tett, hogy nem hagyja el a képviselőházat, amíg lehetősége volt cselekedni Székelyföldért. Az irodalmár szerint az író soha nem volt nyilas, mert nem volt tagja a nyilas pártnak."
Milyen megható az eskühöz való hűség: valóban, akkoriban a Székelyföldért legtöbbet Szálasi "parlamentjében" lehetett cselekedni...
Ezt pedig - mert olyan gyönyörű! - megismétlem, az anyázást mellőzve...
"...a magyar irodalom számos alakját száműzhetnék a jeles írók sorából, ha bizonyos közéleti szerepvállalásukat vennék alapul. Egy ideig a kommunista eszmével rokonszenvezett József Attila, Babits Mihály vagy Kosztolányi Dezső, mégis kiváló költőkként tartjuk őket számon."
A kurva ... életbe már: ezek tényleg utolsó szemét fideszes-egyatáboros gazemberek.
Meg kell még említeni, hogy a Nyirőről elnevezett "irodalmi és műveltségi verseny" fővédnöke bizonyos Kövér László. Vélhetően magánemberként...